Protetické ošetření

Vysvětlení pojmů pro fixní a snímací náhrady:

Fixní náhrada se indikuje, pokud pouhá výplň zubu (plombička) je již nedostačující. Patří sem inlaye, onlaye , fazety, korunky a můstky.

Inlay, onlay a faseta nahrazují pouze chybějící části zubu.

 

Inlay - laboratorně zhotovená výplň defektu či kavity zubu

 

Onlay - laboratorně zhotovená výplň překrývající i okluzní-kousací plochu zubu a tím chrání zub před dalším odlomením hrbolku. Plně rekonstruuje kousací plochu a zlepšuje kvalitu žvýkání.

 

Faseta – laboratorně zhotovená přední stěna zubu, která může upravit tvar a barvu ošetřovaného zubu bez intenzivní preparace. Ve většině případů se používají fazety keramické, z důvodu jejich vysoké estetické kvality.

 

Korunka kryje celý povrch korunkové části zubu

 

Most nahrazuje chybějící zub a je připevněn na sousední zub, či zuby pomocí křidélka - spony (tzv. Marylandský most lepený) nebo plné korunky (konvenční most).

 

Konvenční můstek je stále jedním z nejčastějších protetických rekonstrukcí chybějícího chrupu. Kvalita můstku záleží na kvalitě pilířů – tj. zubů nesoucích most. K tomu účelu se tyto zuby musí dosti intenzívně obrousit, aby mohl být most nasazen. Tento zásah může ovlivnit vitalitu zubu a tím i jeho prognózu.

 

Můstky lepené na pryskyřici (např. Marylandský most) nevyžadují preparaci nebo jen minimální zásah do skloviny zubu. Mají velice dobrý estetický efekt, ale jsou vhodné hlavně do předního úseku chrupu. V zadních zubech je prognóza tohoto typu mostu nízká z důvodu zvýšeného zatížení a tím odlepování můstku od zubů (snížená stabilita mostu).

 

Vysunuté mosty se používají u malých mezer, kdy jeden či dva zuby nesou vysunutý člen mostu. Toto řešení je vhodné opět v předním úseku chrupu a nedoporučuje se u větších mezer. Přetížení takového mostu může způsobit nejen poškození či ztrátu mostu, ale i pilíře jej nesoucího.

 

Fixní náhrady mohou být vyrobeny z různých materiálů:

Z náhradního kovu, zlata, metalokeramiky (na kovu napálená keramika), keramiky bez kovu (E-max, Zirconia) či kompozitního plastu.

Naše laboratoř má k dispozici digitální skenovací systém s možností frézování korunky z keramiky téměř na počkání.

 

Snímací náhrada může být částečná či celková.

 

Snímací náhrada je ideálním řešením u mnohočetných nebo rozsáhlých mezer. Je možné takto vyřešit všechny mezery zaráz a tak je relativně levná. Může být vyrobena z různých materiálů: pryskyřice, chrom kobaltu či flexibilní pryskyřice. Přenos žvýkacího tlaku se koná přes zuby, na kterých jsou spony, protézky a přes měkké tkáně (dáseň), na kterých protéza leží. Bohužel tlak na měkké tkáně může způsobovat úbytek kosti pod touto oblastí a protézka se tak může „nořit“ do dásně. Navíc je nesmírně důležitá kvalitní dentální hygiena, protože protézka naléhá na zuby a dásně. Pokud je plak ponechán v těchto místech, jeho působení je daleko intenzívnější a může rychle docházet k poškození zubů a parodontu.

Náročnější kovové lité náhrady nabízejí díky své pevnosti tělo náhrady tenší a plnější přenost žvýkacího tlaku na zuby.

 

denture

acryl

Snímací náhrada

 protetika1

Inlay, onlay a faseta

 

protetika3 

Faseta

 

protetika4

Korunka

 

protetika5

Most